Не вибухівка, а екологічне паливо. У світі переходять на водень, як альтернативний енергоносій

Не вибухівка, а екологічне паливо. У світі переходять на водень, як альтернативний енергоносій thumbnail
У Європі функціонує транспорт та електростанції, які живляться воднем. Викиди парникових газів змінюють клімат і Україна теж у зоні ризику. Європа, аби убезпечити себе, тестує можливості новітнього енергоносія - водня. Чи може цей хімічний елемент замінити убивчі вуглеводні та чи готова до нових викликів Україна, досліджував "Спецкор" на 2+2. Легкий та  невидимий для людського ока,…

У Європі функціонує транспорт та електростанції, які живляться воднем.

Викиди парникових газів змінюють клімат і Україна теж у зоні ризику. Європа, аби убезпечити себе, тестує можливості новітнього енергоносія – водня. Чи може цей хімічний елемент замінити убивчі вуглеводні та чи готова до нових викликів Україна, досліджував “Спецкор” на 2+2.

Легкий та  невидимий для людського ока, натомість вибухонебезпечний. Водень підриває, здавалося б, сталих гігантів нафти та газу. Головна цінність цього потужного енергоносія в тому, що водень здатен віддавати енергію, маючи при цьому нульові викиди в атмосферу.

Чистий громадський транспорт, зокрема водневі потяги кілька років курсують у Німеччині. Торік презентували перший у світі катер на водні, який водночас і виробляє його. Світові автовиробники теж не оминають водневі технології.

Замість акумулятора, під капотом паливний елемент, у якому кисень вступає в реакцію з воднем, виробляючи електрику і воду. Унаслідок цієї хімічної реакції єдиний викид в атмосферу – це вода.

Вітроустановка, сонячні панелі та геліосистеми, які гріють воду – як усе це працює, наочно вивчають студенти. У лабораторії є й пристрій, який виробляє водень. Та до промислових масштабів в Україні діло досі не дійшло.

“30 років назад в Данії ми побудували разом з данцями першу вітроводородну станцію в Європі. В нас шепнули, що це “воднева бомба”. Ми там “бомбу” поставили – вона працює, нема проблем”, – каже директор інституту відновлювальної енергетики НАН України Степан Кудря.

Щоб отримати “зелений водень”, потрібна вода, електроенергія з вітрових або сонячних установок та пристрій, який у процесі електролізу розщеплюватиме речовини на кисень та водень. Ці пристрої поки що дуже вартісні, як і умови зберігання водню. Але з часом вони подешевшають, упевнений фахівець.

“Ми можемо всю енергетику України замінити воднем. Через водень транспорт, металургію, хімію, добрива, комунальне опалення”, – стверджує Степан Кудря.

Українці придивляються до відновлювальних джерел енергії. За останніми даними, близько 22 тисяч родин установили сонячні панелі, інвестувавши при цьому майже півмільярда євро в чисте повітря. І країна може неабияк заробити на видобутку водню, впевнений керівник водневої ради.

“Всю електричну енергетику, яку генерують відновлювальні джерела енергії, ми можемо спрямувати на те, щоб видобувати водень. І ми маємо діяти вже зараз для того, щоб переорієнтуватися”, – каже президент асоціації “Українська воднева рада” Олександр Рєпкін.

В Україні думають не тільки про штучне виробництво пального майбутнього. Воно, виявляється, лежить у нас під ногами – є така теорія. От тільки дістати його важко. Науковці розробляють давачі, завдяки яким із космосу будуть зафіксовані водневі поклади і навіть виверження нашої планети.

“Якщо на цих супутниках встановити спецапарат, то можна фіксувати виверження водню. Ці довжини хвиль повинні бути такими, щоб реєструвати водневі лінії і лінії СО2. І в Україні є райони, в яких теж такі виверження існують”, – пояснює директор інституту геологічних досліджень НАН України Михайло Попов.

Наразі тривають переговори та науковці обіцяють – у разі вдалих досліджень, дані будуть доступні для всіх. Для практиків же очевидно, що отримання зеленого водню стане вдалим бізнесовим проектом уже за кілька років, і Україна має бути до цього готова.

Кореспондент “Спецкор” Маргарита Потапова

Read More